5 vlastností, které by každý úspěšný podnikatel měl mít

18. 7. 2019 –
Robert Tongel

Není žádným překvapením, že každý úspěšný podnikatel je samozřejmě jiný v mnoha ohledech. S ostatními podnikateli jej však spojuje několik základních vlastností, které si vyjmenujeme v tomto článku.

Vytrvalost

Bez vytrvalosti se žádný úspěšný podnikatel neobejde. Pracovat pouze pár hodin týdně je možná sen každého z nás, ale bez tvrdé dřiny se k tomuto snu nikdy nedostaneme.

Možná právě zažíváte špatné období a máte chuť to vzdát, nebo si dát pauzu. Každé podnikání má své nástrahy a i když se právě nedaří, nemá přeci smysl končit s vaším snem. Nic není věčně ideální. Ať už jde o počasí, ekonomiku, nebo třeba vztahy. Vždy jsou zde horší a lepší chvíle, a proto se nenechte ovlivnit. Nikdy nedělejte dlouhodobá rozhodnutí na základě krátkodobé emoce. Více o vytrvalosti a motivaci se dozvíte v našem článku Jak si udržet motivaci v podnikání, i když se nedaří?

Schopnost komunikovat

Perfektní komunikace se zákazníky je jednou ze základních vlastností, kterou musí úspěšný podnikatel mít. Jestliže nedokážete komunikovat se svými zákazníky na úrovni, nebo se jen stydíte kontaktu s cizími lidmi, měli byste tuto schopnost začít trénovat.

Kvalitní komunikace a vystupování není něco s čím byste se museli narodit. Ano, samozřejmě tu jsou tací, kterým to jde naprosto samo a bez snažení učarují každého člověka. Takoví však my nejsme, a proto se tuto schopnost musíme naučit svépomocí. Jak? Zkrátka vystupte ze své komfortní zóny a začněte trénovat v praxi. Nikdo se nenaučil plavat tak, že si přečetl knihu o plavání.

Disciplína

Disciplína je další, velmi důležitou, vlastností všech úspěšných lidí. Dali jste si za úkol oslovit deset lidí se svou nabídkou každý den? Pak není nic důležitějšího. To, že vyšel nový díl vašeho oblíbeného seriálu, nebo že je dnes venku příliš horko vás nesmí odradit od vašeho předsevzetí. Konec konců, úspěšné podnikání díváním se na televizi ještě nikdo nevybudoval.

Prokrastinace je největším nepřítelem úspěchu, a proto se jí musíte naučit zbavit. Jestliže jste se rozhodli každý den běhat, nesmíte jen tak ležet a přemýšlet, jak to bude strašné, jak vás bude všechno bolet a jaké vám bude horko. Takovými myšlenkami jen živíte ten nepříjemný pocit. Nejúčinnější strategií k poražení prokrastinace je udělat první krok. Jestliže se zvednete z gauče, vezmete si boty a vyjdete ze dveří, všechno už půjde samo.

Zodpovědnost

Každý dělá chyby. Občas se to stane každému. Někomu častěji, někomu méně. Každopádně jen proto, že jste špatně navrhli termín dokončení projektu, nebo jsme slíbili něco, co nedokážete udělat, se svět přeci nezboří. Přijměte proto zodpovědnost za své činy i za činy vašich zaměstnanců. Dobrá výmluva neexistuje. Stále je to jen výmluva a když už je po termínu, projekt to zákazníkovi nezachrání.

Místo výmluv tedy vyslovte upřímnou omluvu a ihned navrhněte řešení, nebo nějakou kompenzaci. Působí to mnohem lépe. Stalo se vám už někdy, že v restauraci zapomněli například na váš nápoj a jako omluvu vám k němu donesli i dezert zdarma? Jak to na vás působilo? Nikdo neodejde uražený pryč. Ba naopak bude ještě v dobrém na obsluhu vzpomínat a do restaurace se s radostí vrátí.

Orientace na své cíle

Loď bez kormidla nikdy nedopluje daleko a už vůbec ne tam, kam měla namířeno. Stejné je to s našimi cíli. Každý úspěšný podnikatel má své cíle. Ty určují, kam přesně chce svou společnost posouvat a jakou cestou se tam dostane. Vždy proto myslete především na své cíle. Pomůže vám to při těžkém rozhodování.

Robert Tongel

Robert Tongel

Vývojář webových stránek a grafik

E-shop za 390 Kč?
Zkuste Tipmarker

Nechcete investovat do e-shopu desetitisíce? Vytvořili jsme pro vás systém, kde si můžete svůj e-shop vytvořit pohodlně a sami. Nemusíte se omezovat šablonou a zároveň je systém intuitivní a jednoduchý.