Jak zjistit návštěvnost webu

27. 11. 2019 –
Robert Tongel

Pokud jste hrdým majitelem webu, určitě přemýšlíte, jak měřit návštěvnost vašeho webu. Vlastně na tom není nic složitého a v tomto článku si ukážeme celkem 2 způsoby. Jak zjistit návštěvnost svého webu a jak zjistit návštěvnost cizího webu.

Jak zjistit návštěvnost jakéhokoliv webu

Zde záleží, kolik máte času a trpělivosti. Také je dobré si ujasnit, zda se do administrace webu můžete dostat, či nikoliv. Pokud se do administrace webu nemůžete dostat, poproste svého programátora, aby vám s měřením návštěvnost pomohl, nebo vyzkoušejte platformu Ubersuggest.

Ubersuggest je zcela ZDARMA a dovolí vám měřit organickou měsíční návštěvnost na jakémkoliv webu v jakékoliv zemi. Stačí napsat požadovanou doménu, nebo klíčové slovo a máte hotovo. V záložce „Overview“ pak najdete celkový přehled a vývoj návštěvnosti této domény.

Jak zjistit návštěvnost webu

Tímto způsobem můžete zjistit nejen návštěvnost vašeho webu, ale také jakéhokoliv jiného. Třeba webu vaší konkurence. Výsledky však nejsou úplně přesné. Na rychlý přehled to však většině uživatelů stačí.

Jak zjistit návštěvnost svého webu

Jak tedy kvalitně a přesně měřit návštěvnost svého webu? K tomu vám poslouží nástroj Google Analytics, který je také zcela zdarma. Jen jeho nastavení je trošku složitější a pravděpodobně budete potřebovat pomoc.

Pokud je váš web postavený na WordPressu, pak se vám práce značně zjednodušuje. Pokud je web postavený na jiném redakčním systému, nebo zcela ručně, budete to mít pravděpodobně o něco náročnější.

Začněte tím, že půjdete na adresu google.com/analytics. Tam si založíte nový účet, nebo si přihlásíte do již existujícího účtu. Při vyplňování účtu se vás platforma zeptá na URL adresu webu. Ta by měla přesně odpovídat URL vašeho webu, který chcete měřit.

Po dokončení nastavení vám bude vygenerován kousek kódu, který musíte vložit na své webové stránky. Tento kód vložíte do tagu <HEAD> </HEAD>. Jen tak vám bude kód správně fungovat. Jako další údaj vám bude vygenerován tzv. kód ID meření. To je 10 místný kód, přes který můžete snadno propojit váš web (pokud jste uživatelem WordPressu). Kód bude vypadat nějak takto.

Jak zjistit návštěvnost webu

Pokud jste tento kód našli, stačí už jen nainstalovat nový plugin do vašeho WordPressu. Pomocí svých přihlašovacích údajů se přihlásíte (na adrese www.vasedomena.cz/wp-admin) a v záložce pluginy zvolíte „Instalace pluginů“. Pak už jen vyhledáte plugin s názvem: Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights.

Po nainstalování a aktivaci tohoto pluginu už jen snadno vložíte váš kód ID měření do příslušné kolonky a web se automaticky propojí.

Jak zjistit návštěvnost webu

Výhodou tohoto pluginu je, že vám základní údaje o webu zobrazuje přímo v administraci WordPressu. Případně se na podrobnější údaje můžete dívat přímo v administraci analytics.

Jak poznám, že meření funguje?

Ačkoliv se vám chvíli nebudou zobrazovat žádná data, můžete ihned otestovat, zda jste vše udělali správně. Stačí, když zobrazíte vaší (měřenou) stránku a v administraci se po pravé straně zobrazí 1 uživatel v reálném čase (viz. Obrázek níže).

Jak zjistit návštěvnost webu
Robert Tongel

Robert Tongel

Vývojář webových stránek a grafik

E-shop za 390 Kč?
Zkuste Tipmarker

Nechcete investovat do e-shopu desetitisíce? Vytvořili jsme pro vás systém, kde si můžete svůj e-shop vytvořit pohodlně a sami. Nemusíte se omezovat šablonou a zároveň je systém intuitivní a jednoduchý.