Hodinová sazba, nebo platba za projekt ?

25. 7. 2019 –
Robert Tongel

Mnoho začínajících freelancerů váhá, zda si nechat platit za projekt, nebo si za svou práci stanovit hodinovou sazbu. V tomto článku si porovnáme obě varianty a řekněme si nějaké výhody a nevýhody.

Hodinová sazba

Jako první zde probereme hodinovou sazbu. Ta je lákadlem především pro úplné začátečníky, kteří nemají zkušenosti s obchodem. Hodinová sazba se totiž prodává mnohem lépe, než peníze za projekt. Hodinová sazba vypadá na první pohled samozřejmě menší a tak na ní zákazníci přistoupí mnohem rychleji.

Nestálý rozpočet

Velkou nevýhodou hodinové sazby je však její nestálost a neúměrnost hodnotě stránek.

Stává se totiž, že na konci projektu, kdy šlo prozatím vše podle plánu, se objeví nečekaný problém. Ten celý projekt zbrzdí tak, že buďto není možné pokračovat, nebo je potřeba rozpočet přehodnotit o desítky hodin práce. Zákazník i programátor je tak vystaven do velmi nepříjemné situace a celý projekt může skončit i konfliktem.

Asi si právě říkáte: „Mně se nic takového nestane, já to mám promyšlené“. Věřte však, že nelze myslet na všechno. Nejsme superhrdinové.

Další nevýhodou je poměr času vůči hodnotě. Dejme tomu, že na běžné menší stránce děláte například 10 hodin. Jelikož si zatím příliš nevěříte, berete si 300 Kč na hodinu. Plnohodnotný web vám tak vydělá pouze 3000 Kč. Jak už jste možná zjistili, za webové stránky to není mnoho a v podstatě tak jen vyměňujete svůj čas za peníze. Děláte-li však svojí práci dobře, zákazníkovi poskytnete obrovskou přidanou hodnotu v podstatě zadarmo.

Zaseknete se na místě

Zatímco při účtování za projekt si můžete práci všelijak usnadnit, u hodinové sazby nemáte potřebu si život zjednodušovat. Více práce se pro vás rovná více peněz. Na co byste si tedy práci ulehčovali.

Budete se hádat

Samozřejmě jsou mezi námi lidé, kteří vaší práci nebudou věřit a budou se pokoušet srazit celkovou cenu dolů. Při hodinové sazbě mají totiž mnoho možností, jak vaší práci znehodnotit a ulovit tak ještě nižší cenu. Klasický případ je, že bratránek vašeho klienta mu říkal, že stránky jdou zvládnout za poloviční dobu. V tu chvíli jste v podstatě bezbranní a musíte začít obhajovat svou práci.

Cena za projekt

Hlavní výhodou platby za projekt je ta, že si účtujete za přidanou hodnotu, kterou zákazníkovi poskytujete. Klient tedy nemusí platit za množství zkušeností a vy nemusíte složitě počítat, jak dlouho vám asi práce potrvá.

Platba za značku

Oproti hodinové sazbě, při platbě za projekt si můžete účtovat i za svou značku. Máte-li na trhu silné postavení (pak pravděpodobně nečtete tento článek ☺), je běžné, že zákazníci budou platit jen za to, abyste se podepsali pod jejich web.

Rychlost práce

Také můžete jít s dobou a hledat nové technologie, které vám usnadní práci. Budete tak mít více volného času za více peněz.

Více práce

Největší problém platby za projekt nastává tehdy, je-li klient náročný a neustále potřebuje na webu něco opravovat. V takovém případě se vyplatí udělat kompromis a naúčtovat za každou hodinu oprav určitou částku. Vystavovat totiž fakturu při každém emailu je zaprvé zdlouhavé a zadruhé velmi nepříjemné. Každou fakturou je totiž těžší poslat tu další.

Robert Tongel

Robert Tongel

Vývojář webových stránek a grafik

E-shop za 390 Kč?
Zkuste Tipmarker

Nechcete investovat do e-shopu desetitisíce? Vytvořili jsme pro vás systém, kde si můžete svůj e-shop vytvořit pohodlně a sami. Nemusíte se omezovat šablonou a zároveň je systém intuitivní a jednoduchý.